Gyökércsakra

Főbb területei: EGÉSZSÉG, ÉLETERŐ, BIZTONSÁG, ANYAGIAK, ÉDESAPAI KAPCSOLAT, FÉRFI VÉRVONAL, ŐSAPÁK, NEMZETI MÚLT ÉS SORS
Eleme: Föld
Ásványai: hematit, fekete turmalin, agate, vérjáspis, gránát, rubin, vörös korál
Olajai: tömjén, cédrus, nárd, vetiver, szegfűszeg
Testrészek: gerincoszlop, csontok, fogak, körmök, végbélnyílás, végbél, vastagbél, prosztata, vér és sejtképzés
Mantrája: LAM / LANG
Szanszkrit elnevezése: Muladhara, jelentése: biztos pont, gyökértámaszték
A gerincoszlop mentén felfelé vezető utunk a gerinc aljánál kezdődik, az első csakra otthonában. Ez az egész rendszer alapja, az építőkő, melyen minden további csakra nyugszik, így ennek a központnak óriási a jelentősége. Életünk minősége és boldogságunk nyugszik ezen a csakrán.
A Föld elemhez kapcsolódik, így minden szilárd, világi dologhoz: a testünkhöz, az egészségünkhöz, életerőnkhöz, a túlélésünkhöz, anyagi és pénzügyi helyzetünkhöz kapcsolódik. A gyökércsakra szerepe az, hogy megtartó rendet és a túléléshez szükséges biztonságot vigyen az életünkbe.
A gyökércsakra a biztos pont, életünk alapja. Ennek energiái határozzák meg, mennyi erőnk van véghez vinni terveinket, felelős a fizikai erőnlétünkért, vitalitásunkért. A munka, a hivatás, a karrier, az aktivitás energiaközpontja. Ha erős a gyökércsakránk, akkor stabilan állunk a lábunkon, nagy a bizodalmunk másokban és egészséges felelősségtudattal rendelkezünk.
Normális működésekor az egyénnek erőt, vitalitást, stabilitást kölcsönöz a fizikai világban. Ha jól működik, biztos helynek tekintjük a Földet, az akadályok nem csüggesztenek, jól teremtünk anyagiakat, és Édesapánkkal rendezett a viszonyunk.
Az édesapai kapcsolat kiemelt a csakraoldás során. Ez a viszony megmutatja, hogyan kapcsolódunk a Földhöz és a sorsunkhoz és mennyi javakkal halmoz el bennünket az élet, mennyit tudunk megengedni magunknak. Az, hogy apánktól gyerekként tudtunk-e kérni, kapni és elfogadni, nagyban meghatározza, hogyan tudjuk a megtartó Föld energiáit felvenni és kapni, teremteni általa.
Az élettel, javakkal és szenvedéssel vs. boldogsággal kapcsolatos hitrendszereinket nagyban befolyásolják generációs programjaink is, amiket a felmenőinktől, nagycsaládunktól örököltünk és tettünk magunkévá. Átrezegheti a gyökércsakrát őseink összes meggyőződése és életprogramja, háborús szenvedése, nélkülözése, stb.
Ebből következőleg hat a gyökércsakránkra, és alapjaiban meghatározhatja sorsunkat az is, hogy milyen nemzetbe, nemzeti történelembe és (bal)sorsba vagyunk gyökerezve. Meghatározza a gyökércsakránkat a környezetünk, országunk hangulata és energiái, a jelenbe átrezgő történelem és annak nyomán létrejött hitek, nemzetprogramok.
Ha jellemez az alábbiak többsége, érdemes a gyökércsakráddal dolgozni:
- Félsz a jövőtől?
- Gyakran vagy kimerült, hiányzik belőled az erő és energia?
- Van testtudatod, mennyire állsz két lábbal a talajon?
- Egészséges vagy?
- Keveset mozgol, általában hideg a kezed és lábad?
- Gyakran kicsúszik a talaj a lábad alól?
- Nem mersz hinni a jobb sorsban, hiányzik a bizalom mások felé?
- Nem találod a helyed, a munkád a világban?
- Aggódsz az anyagiak és a jövő miatt?
- Képes vagy a felelősségvállalásra, vagy inkább tehetetlen gyermekként várod, hogy valaki mentsen meg?
- Problémád van a bélrendszereddel, hasmenésed vagy székrekedésed van?
- Milyen a viszonyod az Édesapáddal, tudsz tőle kérni és elfogadni?
- Mit örököltél a nagycsaládodban, milyen sorsvonalat követsz?
- Mennyire hat az életedre a magyar sors és történelem? Mennyire hat rád a hazai pszichózis?
Csakra alulműködése:
Ennek a csakrának az alulműködése során nem találjuk a helyünket az életünkben, izgatottak, dekoncentráltak vagyunk. Ilyenkor nem vagyunk képesek úgy teljesíteni, mint ahogy azt a környezetünk igényli, vagy a képességeink szerint elvárható lenne. A gyökércsakra túlaktivitása esetén túlságosan ragaszkodunk dolgokhoz, emberekhez, helyzetekhez. Ellenálunk a sokszor szükséges változásoknak is. Fogunkhoz verjük a garast és túl materialistán állunk a dolgokhoz.
Ha a gyökércsakra alulműködik, folyamatos bizonytalanságban élünk. Kívülről várjuk a segítséget, de senkiben sem merünk megbízni. Tehetetlenség, és a felelősség áthárítása is felütheti a fejét. Feladataink elvégzése aránytalanul kifáraszt, céljainkat általában nem sikerül elérnünk. Hajlamosak vagyunk a depresszióra. Erő és önbizalom híján enerváltak, cselekvőképtelenek vagyunk.
Pozitív megerősítései:
Mindkét lábbal a földön állok.
Szükségleteim kielégítődnek.
Jól érzem magam a testemben.
Értékes vagyok és szerethető.